M

Consultant Economist ERP

Job Info

Locatia: Timisoara
23 apr. 2019
In orice localitate

Descrierea jobului

Responsabilitati:

  • Organizeaza, executa si controleaza activitatile de suport-mentenanta si concepere a aplicatiilor integrate de tip ERP;
  • Determina nevoile specifice ale clientilor, customizeaza solutiile si implementarea acestora;
  • Optimizeaza solutiile existente;
  • Intretine sistemul clientilor si ofera suport post-implementare;
  • Urmareste modificarile legislative;
  • Participa cu solutii la stabilirea specificatiilor economice si de business logic aferente unui viitor sistem;
  • Stabileste specificatiile economice ale proiectelor de implementat.
  • Verifica ca si membru in echipa de proiect de implementare in mod continuu sii post implementare ca specificatiile “economice” ale proiectului sunt respectate in implementare si post-implementare
  • Elaboreaza Caietul “de analiza” – PAC – Proiect Analiza Client – care reflecta specificatia “fluxurilor si proceselor aplicatiei ERP” din punct de vedere economic ce va fi “ghidul business logic” al proiectului ce se va avea in vedere in implementare
  • Elaboreaza “hand-book-ul” – Ghidul de lucru cu aplicatia ERP specific proiectului pentru proiectele in care este implicat.

Cerinte:

  • Studii superioare economice;
  • Experienta in domeniul analizei implementarii si/sau Suportului pentru software ERP sau de Contabilitate constituie un avantaj;
  • Cunostinte de contabilitate (inchideri TVA, venituri si cheltuieli, declaratii fata de organele abilitate, cash-flow si bugete, salarizare – familiar cu orice situatie de raportare financiar-contabila)
  • Cunostinte de interogare baze de date in limbaj SQL cu baze de date (Access, PostgreSQL, Microsoft SQL sau Oracle);
  • Abilitati economice si tehnice respectiv pasiune pentru domeniul IT;
  • Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu-avansat;
  • Organizare, atentie la detalii, capacitate de concentrare in conditii de stres si de a munci sub presiune, responsabilitate, atitudine proactive;
  • Persoana atrasa de situatii problematice si provocari, motivata pentru activitati dinamice;
  • Abilitati bune de comunicare si coordonare;
  • Permis de conducere categoria B
  • Disponibilitate pentru deplasari in tara

    Categoria jobului: Economic.
    Job Tags: economist contabil accountant ERP legislatie fiscalitate declaratii.
    Expiră în Niciodată